Z ŻYCIA SZKOŁY: Literacka odsłona zajęć "Integracja na wesoło"

Za nami kolejne zajęcia z cyklu "Integracja na wesoło". Tym razem było to spotkanie poświęcone literaturze - wszak 2023 rok jest rokiem Wisławy Szymborskiej, naszej polskiej noblistki.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat poetki, a następnie zapoznali się z przykładami jej twórczości. Jednymi z najciekawszych form literackich tworzonych przez Szymborską są lepieje i wyklejanki i tym postanowiliśmy się zająć!

Przepis na tzw. lepiej jest prosty. Należy zredagować dwuwersowy wiersz, którego pierwszy wers otwieramy słowem "lepiej", "lepsza", lepszy" czy też "lepsze". Druga linijka zaczyna się wyrazem "niż", niźli", "niżeli', "aniżeli". Ma być zwięźle i żartobliwie. Przykład? Sięgnijmy do twórczości Wisławy Szymborskiej:

Lepiej złamać obie nogi, 

niż miejscowe zjeść pierogi.

Skąd pomysł Szymborskiej na lepieje? Poetka tłumaczyła to tak: „W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji „flaki”  ktoś dopisał drżącą ręką „okropne”. Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje”.

Nasze lepieje wykonaliśmy w formie wyklejanki. Wisława Szymborska tworzyła kolaże, do których wykorzystywała wycinki z gazet. Świetnie się bawiliśmy :-)








Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie MISTRZYNI SZYMBORSKA. Rok 2023 został ustanowiony rokiem Wisławy Szymborskiej. Polska noblistka obchodziłaby w tym roku swoje 100. urodziny. 

W związku z tym organizujemy aktywności mające na celu popularyzację twórczości Szymborskiej oraz budzenie zainteresowania poezją przełomu wieków i dziedzictwem kulturowym naszego kraju. Akcja potrwa do końca roku szkolnego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z ŻYCIA SZKOŁY: Praca plastyczna Adama z klasy 7a nagrodzona w konkursie "Mundial 2023"

AKTUALNOŚCI: Kacper mistrzem w karate!

Z ŻYCIA SZKOŁY: Dzień Uśmiechu