BELFER PISZE... Co może pomóc w zmniejszeniu napięcia przed egzaminem ósmoklasisty?
Drodzy Ósmoklasiści!Już za kilka dni zasiądziecie w szkolnych ławkach, by napisać wyjątkowy sprawdzian Waszej wiedzy i umiejętności. W swej szkolnej karierze pisaliście już wiele sprawdzianów i kartkówek, ale żaden z nich nie miał takiego znaczenia jak ten. Egzamin ósmoklasisty kończy pewien etap Waszej edukacji i jego wynik będzie miał niemały wpływ na to, gdzie za kilka miesięcy rozpoczniecie kolejny rok szkolny.
Większość z Was ma już zapewne w pełni skrystalizowane plany dotyczące dalszej nauki i teraz „tylko” trzeba dobrze sprawdzian, aby uzyskać jak najwięcej punktów. Te wraz z ocenami na świadectwie dadzą przepustkę do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.Zwykle, u każdego człowieka, sprawdzian czy egzamin wywołuje stres, czyli stan napięcia organizmu, który uzewnętrznia się różnymi objawami somatycznymi – niezbyt przyjemnymi. U jednych jest to ból głowy, u innych nadmierne pocenie się, a jeszcze u innych drżenia w ciele. Stres wpływa również na sprawność naszego umysłu – myślenia, kojarzenia, przypominania sobie zapamiętanych informacji, skupienia uwagi. Często już sama myśl o czekającym sprawdzianie czy egzaminie wywołuje stan podenerwowania. Ale można sobie z tym poradzić i tak pokierować swoim myśleniem i uczuciami, aby uczynić ich swoimi sojusznikami.
Uwierzcie warto, sama się niejednokrotnie o tym przekonałam.
A oto kilka sugestii, z których każdy z Was może skorzystać, aby złagodzić swój stres przed sprawdzianem:
• Jasno sprecyzuj swoje cele, dotyczące dalszej nauki, wymarzonej drogi życiowej; powtarzaj sobie w myślach, głośno: „Chcę…”.
• Skoncentruj się na myśleniu o swoich zasobach, mocnych stronach, a nie na swoich brakach.
• Wypisz sobie na kartce wszystkie swoje zasoby, z którymi przystąpisz do sprawdzianu, np. dobrze się koncentruję, mam bogaty zasób słownictwa, na ogół nie popełniam błędów w obliczeniach rachunkowych, przeczytałem wszystkie wymagane lektury, itp.
• Jeśli jest coś czego się obawiasz w związku ze sprawdzianem, sprecyzuj, co to jest, porozmawiaj o tym z bliskimi, nauczycielem, kolegami. Być może koledzy odczuwają to samo co Ty?
• Jeszcze teraz, przez te kilka dni, wieczorem, tuż przed zaśnięciem, wyobrażaj sobie sytuację sprawdzianu: jak idziesz w dobrym nastroju do szkoły, jak zajmujesz wskazane miejsce w ławce, jak zaczynasz czytać polecenia, odpowiadasz na pytania, rozwiązujesz zadania i wreszcie jak oddajesz napisany sprawdzian – zadowolony, że dobrze napisałeś.
• Powtarzaj sobie w myślach: „Napiszę ten sprawdzian najlepiej, jak potrafię", „Wykorzystam wszystkie swoje zasoby, aby napisać dobrze sprawdzian." Pozytywne myślenie nie wystarczy, jeśli nie mamy wiedzy, ale dodaje wiary w siebie, napędza motywację.
• Rozmawiaj o czekającym Cię sprawdzianie ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi. Mów im o swoich obawach, nadziejach, bądź otwarty na ich rady.
• Dzień przed egzaminem odłóż wszystkie notatki, zeszyty, nie ucz się już. I tak wiedza, żeby była trwale zapamiętana musi być utrwalana, ćwiczona. Poświęć ten czas na wypoczynek, relaks. Wieczorem zjedz lekkostrawny posiłek i wcześniej połóż się spać.
Przysłowiowego połamania piór Wam życzę!
Krystyna Jokiel
psycholog szkolny
Komentarze
Prześlij komentarz