AKTUALNOŚCI: Dzień Pandy Wielkiej

Lubicie pandy? 16 marca to ich wielki dzień. W Dniu Pandy Wielkiej zwracamy szczególną uwagę na te wyjątkowo urocze zwierzęta, jeszcze nie tak dawno zagrożone wyginięciem. Uczniowie klas 6b, 7a i 7b, w ramach zajęć rozwijających kreatywność, przygotowali z tej okazji materiały do publikacji na blogu.

Źródło: klik! 
Panda wielka (Ailuropoda melanoleuca), inaczej niedźwiedź bambusowy, to gatunek drapieżnego ssaka. Pandy odznaczają się dużymi, czarnymi plamami wokół oczu, uszu i czarno-białym ubarwieniem całego ciała. Nazwa „panda wielka” jest czasem używana w celu odróżnienia jej od pandy rudej. Zamieszkują one lasy bambusowe na wysokości 1200–4100 m n.p.m. Żywią się rybami , roślinami. Pandy, które są na wolności, żyją ok. 20 lat. Samica pandy może ważyć od 70-100kg. 

Pandy wielkie mieszkają w łańcuchach górskich. Na wysokości 1600–2000 m n.p.m. rosną wiecznie zielone lasy liściaste. Panda odwiedza czasami te okolice, zwłaszcza w okresie wzrostu młodych pędów bambusa. Na wysokości 2000–2600 m n.p.m. występuje las mieszany, powyżej zaś, do wysokości 3600 m n.p.m., rośnie las iglasty. wyżej występują już tylko skały, lecz pandy nie mieszkają powyżej strefy lasów iglastych. Jej siedliska występują na wysokości 2500–3200 m n.p.m. Często przemieszcza się do wysokości 2000 m n.p.m. We wszystkich lasach zamieszkałych przez pandy rosną bambusy.

Główną przyczyną wymierania pand jest działanie człowieka i kłusownictwo. Ich skóra jest cenna, więc kiedyś dużo ich dla niej zabijano. Obumieranie bambusa na dużą skalę, co następuje regularnie, też jest dużym problemem dla pand wielkich. Przez długi okres czasu umierało więcej pand, niż się rodziło. 
 
Przez długi czas były one zagrożone wyginięciem. Na szczęście ich populacja zaczęła rosnąć i z tego statusu przeszły na narażone wyginięciem. Oczywiście ich ilość nadal rośnie, chociaż nadal jest bardzo mała. 

Źródło zdjęcia: klik!

Pora godowa pandy wielkiej przytrafia się w kwietniu - maju. Po 5 miesiącach samica rodzi 1-2 młode w jaskini lub dziupli, w której rozłożone zostały liście oraz gałęzie. Osobnik płci żeńskiej rzadko opiekuje się obydwoma maluchami, ponieważ do tego trzeba bardzo dużo wyjątkowej opieki. Małe pandy wielkie, kiedy przychodzą na świat, ważą około 90-130 gramów, są ślepe oraz prawie nagie. Przez pierwsze 3 tygodnie matka nie rozstaje się z noworodkiem. Młode po 5 miesiącach zaczyna żywić się bambusem, ale nie jest jeszcze samodzielne. Matkę opuszcza dopiero po półtora roku. Samice przystępują do rozrodu co 2-3 lata.  Źródło zdjęcia: klik!

Pandy wielkie są także ogromną atrakcją ogrodów zoologicznych. W niewoli żyje około 350-400 osobników, ale tylko około 50 osobników poza Chinami. Przy tym należy zauważyć, że wszystkie pandy są własnością Chińczyków i są tylko wypożyczane do ogrodów zoologicznych w tych krajach, z którymi państwo chińskie zawrze stosowną umowę. Wiążą się z tym także duże koszty, wg doniesień medialnych są to kwoty od 250 tys. do 1 mln dolarów za rok przy umowie na 10 lat. Ale jest to bardzo pożądane zwierzę w zoo i z racji wyjątkowo sympatycznego wyglądu pandy przyciągają tłumy przed swoje wybiegi. W Europie tylko 9 krajów ma lub miało pandy w zoo. Nasi sąsiedzi Niemcy wydzierżawili je np. w 2017 r. na 15 lat - berlińskie zoo za dwie pandy płaci 920 tys. euro rocznie.
źródło: klik!

Lena z klasy 7a przygotowała w Scratchu quiz o pandach: klik!

A to grafika przygotowana przez Konrada z kl. 6b:



CIEKAWOSTKI: 

Pandy czy też pandowate to rodzina ssaków, które należą do rzędu drapieżnych. Do niedawna klasyfikowane jako podrodzina niedźwiedziowatych. Do tej rodziny klasyfikuje się pandę wielką. 

Terenami, które są zamieszkiwane przez pandę wielką, są lasy bambusowe o wysokości nawet do 4100 m. n.p.m. Zimą ta wysokość, którą zamieszkuje, nieco się zmniejsza. 

Pandy wielkie bardzo dużo jedzą, nawet do 40 kg na dzień. 

Występowanie pandy wielkiej przypada na tereny łańcuchów górskich, które położone są w Chinach, Suczuan czy Gansu. Klimat, w którym żyje to zwierzę, jest chłodny i wilgotny. 

Osobniki obu płci jest bardzo trudno rozróżnić, jednak samiec jest średnio nieco cięższy od samicy. Samica jest lżejsza od samca o ok. 10 lub 20 procent. 

Dojrzałość płciową panda wielka osiąga ok. 5 lub 6 lat. 

źródło: klik!

Plakat Oliwii z kl. 6b

Paweł z kl. 6b przygotował prezentację: 



Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu. Potrenujecie angielski :)


To rysunek Kuby z klasy 6b: 


A taką pandę narysowała Zuzia L. z klasy 6b:


Panda Magdy z klasy 6b: 



Materiał o pandach przygotował też Dominik z klasy 7a:







Materiał przygotowali:

6b: Julia, Rafał, Kuba, Zuzia L., Magda, Paweł, Konrad, Oliwia, Nicole, Weronika
7a: Dominik, Lena
7b: Franek, Wiktoria O., Nadia, Damian, Dominika, Roksana, Filip

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z ŻYCIA SZKOŁY: Praca plastyczna Adama z klasy 7a nagrodzona w konkursie "Mundial 2023"

AKTUALNOŚCI: Kacper mistrzem w karate!

Z ŻYCIA SZKOŁY: Dzień Uśmiechu